Norges national kake ! ? Så utrolig god. I mange år hadde jeg denne oppskriften i min kokebok uten å lage den. Jeg hadde ikke snøring på hvordan jeg skulle få satt i sammen alle lagene pent. Og så en dag dumpet jeg tilfeldighvis inn av døren hos en venninne mens hun bakte den og mysteriet var løst.
Alt stekes på en gang og det hadde jeg aldri tenkt på, dette var jo før alle hadde tilgang på internett, så det var ikke enkelt å finne beskrivelser med bilder.
Så de siste 20 årene har den blitt laget mange ganger !
Oppskrift til liten langpanne
- 160 gr smør
- 160 gr sukker
- 5 ss melk
- 5 eggeplommer *
- 160 gr mel
- 1 1/2 ts vaniljesukker / vaniljeekstrakt
- 2 ts bakepulver
* i det siste har jeg også tilsatt 1 helt egg ekstra til deigen.
Marengs:
- 5 egghvitter
- 250 gr sukker
Fyll:
- 2 dl pisket kremfløte
- 1 ss sukker
- 2 dl vaniljekrem
- rom som smak om du ønsker
- hermetiske mandariner
Oppskrift til stor langpanne:
- 225 gr smør
- 225 gr sukker
- 7 ss melk
- 7 eggeplommer *
- 225 gr mel
- 2 ts vaniljesukker /vaniljeekstrakt
- 2.5 ts bakepulver
* Til denne posjonen kan du også tilsette et helt egg om du ønsker.
Marengs:
- 7 eggehvitter
- 350 gr sukker
Fyll:
- 4 dl pisket kremfløte
- 2 ss sukker
- 4 dl vaniljekrem
- rom som smak om du ønsker
- hermetiske mandariner
Lag hjemmelaget vaniljekrem eller kjøp ferdig i butikken.
Da se det vell bare å sette i gang ? 🙂
Krem sammen romtemperert smør og sukker til lyst og luftig.
Ha i eggeplommer en og en og bland godt mellom hvert.
Tilsett melk og siktet mel og bakepulver og bland dette forsiktig inn. Det er viktig og ikke jobbe for mye med deigen etter at melet er tilsatt.
Kle en langpanne med bakepapir og fordel deigen i et tynt jevnt lag. Sett formen til side mes marengsen piskes.
Skal du bruke samme bolle å lage marengs, vask den godt så ikke det er rester av fett fra eggeplommer og smør i den, for ellers blir ikke marengsen hvit og luftig.
Pisk hvittene hvit og luftig, og mens maksinen forsatt går for full fart tilsett sukkeret. Pisk videre til du kan holde bollen opp-ned uten at noe faller ut.
Fordel marengsen ovenpå deigen i langpannen og strø over mandelflarn.
Stek kaken nest nederst i ovnen for ca 45 minutter på 175 grader
Dra så kaken ved hjelp av bakepapiret over på en rist og la den avkjøles helt
Finn fram fatet du skal bruke og se om du skal dele kaken på langs eller tvers over. Legg den ene delen på fatet og ha over pisket fløte som det er vendt inn vaniljekrem i. Bruk all kremen som fyll inne i kaken, og legg deretter den andre halvdelen av kaken som lokk.
Sikt over litt melis om du ønsker !





Et tips jeg nettopp leste når det gjelder denne kaken: Legg den nederste delen opp-ned, så holder marengsen seg sprø lengre 🙂
Så klart 🙂 det må jo bli bra ..
Tusen takk det skal jeg virkelig gjøre neste gang..
Herlig å få slike inlegg.
Den står i ovnen nå…. :))) Ha en riktig god helg.
Fantastisk 🙂 .. og fantastisk god kake !
God helg :))
Takk for en usedvanlig god opplæring! Du er flink og snill! 🙂
Tusen takk, Berit 🙂
I would love to try this cake, anybody knows where I can buy it here in San Diego California?