Når jeg tar en bit av en kake, cupcake eller muffin, liker jeg at det dukker opp nye smaker for hver bit. I disse muffinsene skjer det mye, hele tiden. Fire gode smaker- vanilje, sitron, sjokolade og banan, litt hver for seg og utrolig gode i sammen.
Jeg pleier å være veldig skeptisk til alle kaker som inneholder banan og jeg har egentlig også bestemt meg for å være ganske restrektiv med kakespisingen, ettersom det bakes ofte her i huset. Men disse klarte jeg ikke å la stå i fred.
Denne deigen er til 12 store muffins, bakt i normalt muffinsbrett.
(Invister i et muffinsbrett om du ikke allerede har et 🙂 )
Topping:
- finrevet skall av en sitron
- 25 gr brunsukker
- 25 gr sukker
Muffinsrøre:
- 1 stor moden (brun) banan *
- 2 ts presset sitron saft
- 2 egg – romstempererte
- 230 gr sukker
- 2.5 dl kefir melk – romstemperert **
- 60 gr smeltet smør
- 4 ss rapsoje
- 2 ts vaniljesukker / vaniljeekstrakt
- 350 gr mel
- 2.5 ts bakepulver
- 1/2 ts natron/ bakingsoda
- 1 ts salt
- 75 gr sjokolade biter
*Det er viktig at bananen er skikkelig brun i skallet, men alikevell pen uten sorte flekker inni. Da har smaken av banan en helt annen aroma som kommer fram i kaken. En gul eller nærmere grønn banan vil ikke smelte inn i deigen, og den vil gi et tyngre resultat som får muffinsen til å virke rå.
** Har du ikke kefir /kulturmelk bruk vanlig melk og tilsett ca 1 ss presset sitronsaft. La det stå på benken i 10 minutter og melken vil syrne og tykne.
Mos bananen med en gaffe sammen med sitron og sett det til side på benken.
Finrasp skallet av 1 sitron, pass på at det hvite underskallet ikke kommer med.
Bland sammen skall og sukker til toppingen og la det stå på benken og trekke smak og bli fuktig.
I en kjele smeltes smøret på svak varme og tas av varmen og tilsettes rapsolje.
Bland alt det tørre – mel, bakepulver, natron og salt i en bolle stor nok til å romme hele røren til slutt. B
Bland alt godt sammen. Bruker du vaniljesukker har du det i nå også.
Egg og sukker pisket til lyst og litt luftig, her er det like greit å bruke litt håndkraft.
Ha så i melken, smør og rapsolje. Bruker du vaniljeekstrakt, har du det i nå. Pisk alt godt sammen
Hell så alt i sammen med melet og bland godt sammen.
Denne røren er litt ujevn og klumpete og slik skal den være.
Suksessen med at disse blir saftige er at deigen jobbe minst mulig med, så melet ikke rekker å utvide seg og gi tørre muffins.
el røren på øyemål i to deler og bland den ene delen inn med most banan. Vend det godt sammen.
Den andre delen vendes det inn sjokoladebiter.
Har du ikke sjokolade chip, så hakk opp blokk sjokolade i litt rause biter. Legg alt i en spagettisil og la de minste smulene siles vekk.
Så fordeles røren med sjokolade mellom de 12 muffinsbegerne og ovenpå fordeles røren med banan.
Strø over sukkertoppingen.
Muffinsene bakes i nedre del av ovnen på 210 grader i 20 – 25 minutter, til de kjennes faste når det trykkes lett på toppen av en. Eller til en stikke stukket i senter av en muffins kommer ren ut.
La de stå i formen i 5 minutter før de settes på en rist til avkjøling.
Og så mye mer enn dette skal ikke til for å få til nydelige, rykende ferske heligheter, som smaker så utrolig mye bedre enn de i butikken!
Lykke til og kos deg, både med bakingen og resultatet 🙂
sweets 2 share
Leave A Comment